Informace pro strávníky

Ve škole máme „Zdravou školní jídelnu“

S počátkem školního roku přešel provoz školní jídelny opět pod školu. Dali jsme si za úkol zvýšit kvalitu připravovaných jídel a přizpůsobit jídelníčky pravidlům zdravé výživy. Na konci loňského roku jsme se také proto přihlásili do projektu „Zdravá školní jídelna“, který je pod záštitou Státního zdravotnického ústavu a podporuje jej i Ministerstvo zdravotnictví.

Jeho cílem je zvýšení pestrosti a nutriční hodnoty pokrmů podávaných v rámci školního stravování. Jde o to, aby strávníkům byla připravovaná vyvážená, chutná a pestrá strava, tak aby se zejména u dětí formovaly správné stravovací návyky. Podmínkou projektu je naplnění deseti kritérií, jejichž základem je příprava pokrmů z čerstvých a sezónních potravin, správné a bezchybné vedení spotřebního koše, každodenní nabídka neslazených nápojů, střídmé solení a omezení používání dochucovadel a instantních dehydratovaných směsí, podpora národních tradic a regionálních tradic, seznamování s mezinárodní kuchyní, zvyšování výživové gramotnosti a podpora správných stravovacích návyků u dětí, pravidelné vzdělávání zaměstnanců kuchyně a další.

Přestože jsme teprve na začátku dlouhé cesty a to nejen v rámci projektu, ale také ve zdokonalování a obnovování technologického vybavení kuchyně, zdá se, že strávníkům se tento nový trend v přípravě pokrmů a chodu školní jídelny zamlouvá. V součastné době se v naší školní jídelně stravuje již kolem 140 strávníků z řad žáků, zaměstnanců školy, ale také občanů Šatova. Ceny obědů se pohybují od 22,- do 24,- Kč pro děti, až po 65,- Kč pro cizí strávníky. Pro seniory a občany v tíživé životní situaci lze zajistit rozvoz obědů přes organizaci Charita na telefonu 731 402 781, paní Valová.

Zdravý životní styl a životospráva je základem zdravého a plnohodnotného života, rádi bychom proto do chodu školní jídelny zapojili všechny strávníky, současné i budoucí, jejichž připomínky, návrhy a podněty rádi přivítáme.